Check out Our Classes.

Proud Of My English strives to offer a variety of high quality classes at reasonable prices.  We have multiple courses that instill a variety of fundamental speaking, reading and writing skills both for academics and everyday life.  We can also work with you to customize a course according to a student’s individual ability, and personal goals.  All classes are either VIP or small groups to provide students with ample opportunity to learn and grow.

Proud of My English - Academic Classes

TIMELESS TALES

Ages 3-8. 20 minute lesson
VIP = $15
2 students = $8 per student
3-4 students = $6 per student

LITTLE LEARNERS

Ages 5-7. 30 minute lesson
VIP = $30
2 students = $20 per student
3-4 students = $16 per student

PRIMARY LEARNERS

Ages 8-12, 45 minute lesson
VIP = $35
2 students = $20 per student
3-4 students = $16 per student

IELTS / PET / TOEFL

I Ages 13 - Adult. One hour lesson
VIP = $60 (SALE = $40)
2 students = $30 per student
3-4 students = $20 per student

INTERMEDIATE LEARNERS

Ages 13-18. One hour lesson
VIP = $40
2 students = $20 per student
3-4 students =$15 per student

SCIENCE / HISTORY

Ages 13-18. One hour lesson
VIP = $40
2 students = $20 per student
3-4 students = $15 per student

ADULT

One hour lesson VIP = $60 (SALE = $40) 2 students = $25 per student 3-4 students = $20 per student

VIP Pricing Plans - 3 months of classes

Our VIP plans offer students different features based on how many classes you have each week.  Prices vary according to the length of the class.  1.  Choose a package plan 2.  Select the length of class (see academic classes above)  3.  When you fill out the billing details, please type the name of class you want in the ‘order notes’.  We will send you an email to organize a free assessment of your skills, and work with you to customize your weekly study schedule.   

CASUAL LEARNER

(one class per week)
$ 360 & up
  • Regular Vocabulary Reviews
  • Quizzes
  • Homework (optional)
  • Social Media Support
  • Monthly Progress Reports
  • Certificates
  • Access to Handouts

REGULAR LEARNER

(two classes per week)
$ 720 & up
  • Regular Vocabulary Reviews
  • Quizzes
  • Homework (optional ) with teacher's notes
  • Social Media Support (one year)
  • Monthly Progress Reports
  • Certificates
  • Access to Handouts
Best seller

AVID LEARNER

(three classes per week)
$ 1,079 &up
  • Regular Vocabulary Reviews
  • Quizzes
  • Homework (optional)with teacher's notes
  • Lifetime Social Media Support
  • Monthly progress Reports
  • Certificates
  • Access to Handouts